- Ny
PT100 Elektrod till plasmabrännare
Elektrod för PT100 plasmabrännare. En central slitdel som arbetar tillsammans med dysan för att skapa och upprätthålla plasmabågen.
Elektrod för PT100 plasmabrännare
Elektrod för PT100 plasmabrännare och en central slitdel i brännarens skärsystem. Elektroden arbetar tillsammans med dysan för att skapa och koncentrera plasmabågen som används för att skära materialet.
Slitdel som påverkar skärresultatet
Elektroden utsätts för hög temperatur och elektrisk belastning vid varje skärning och slits därför successivt. En sliten elektrod kan påverka plasmabågens stabilitet och bör kontrolleras regelbundet tillsammans med dysan.
För PT100-brännarens främre slitdelssystem
Elektroden monteras i PT100-brännaren tillsammans med luftfördelare, dysa och ytterkåpa. För bästa funktion är det viktigt att komponenterna monteras i rätt ordning och att skadade eller kraftigt slitna delar ersätts.
Övriga delar till PT100
Komplettera PT100-brännaren med rätt slit- och reservdelar:
- Produktnummer
- 752153
- Brännare
- PT-100
- Tillverkarens art.nr.
- 52556
Tillbehör