Lågmutter rostfri A4 enligt DIN 439 B
Lågmutter rostfri A4 är en syrafast låg sexkantmutter enligt DIN 439 B, framtagen för skruvförband där höjden behöver hållas nere utan att man vill gå ifrån ett standardiserat metrisk gängat förband. Den låga mutterprofilen gör produkten särskilt användbar i konstruktioner där en vanlig sexkantmutter tar för mycket plats eller där man vill få ett renare och mer diskret slutresultat.
Produkten är tillverkad i rostfritt stål A4 med betat utförande och lämpar sig väl för förband i miljöer med krav på god korrosionsbeständighet. Lågmuttern används ofta i dörrar, grindar, beslag, räcken och andra applikationer där man behöver ett kompakt och syrafast fästelement för rostfria montage.
Användningsområden
Syrafast lågmutter A4 används i första hand där montaget har begränsat utrymme och där en normal sexkantmutter riskerar att bygga för mycket på höjden. Det gör den till ett praktiskt val för dörrar, grindar, maskindetaljer, tunnare beslag och andra förband där form, funktion och platsbehov behöver balanseras.
Eftersom lågmuttern har en mindre friktionsyta mot bulten än en standardmutter bör låsmedel eller lim i gängorna användas när förbandet riskerar att utsättas för vibrationer eller rörelser. Det ger ett säkrare och mer långsiktigt hållbart montage.
Fördelar
- Syrafast lågmutter i rostfritt stål A4
- Låg bygghöjd för trånga montage
- Standard enligt DIN 439 B
- Betat utförande
- Lämplig för dörrar, grindar och beslag
- God korrosionsbeständighet i rostfria förband
- Finns i dimensioner från M5 till M24
Bergson Sweden och relaterade fästelement
Produkten tillhör sortimentet från Bergson Sweden och passar bra tillsammans med rostfria bultar, brickor och låsprodukter i samma materialklass. Genom att välja matchande rostfria fästelement blir förbandet mer enhetligt och bättre anpassat för miljöer med krav på korrosionsbeständighet.