Hem » Infästning » Mutter » Hattmutter » Rostfri Kupolmutter A4

Rostfri Kupolmutter A4

Hattmutter med metrisk gänga av rostfritt stål, rundat avslut på bultförband. För miljöer med mer kännbara kemiska påfrestningar, så som marina och kemiska miljöer. Men även inom industrin där detaljerna riskerar kontakt med syror. Kupolmuttern används framförallt som ett estetiskt avslut på ett bultförband. DIN 1587 Mer info

Kumpolmutter syrafast

Används framförallt i miljöer med mer kännbara kemiska påfrestningar, så som marina och kemiska miljöer. Men även inom industrin där detaljerna riskerar kontakt med syror. Kupolmuttern används framförallt som ett estetiskt avslut på ett bultförband.

Det är av stor vikt att välja rätt typ av stålprodukt/ytbehandling för sitt ändamål. Samtidigt är det viktigt att ta hänsyn till att alla material inte går att kombinera utan att det uppstår galvaniska strömmar. Dessa kan med åren bryta ner bultförbandet eller materialet kring förbandet. 

Teknisk Specifikation

Handelsnamn: Hattmutter rostfri A4
Benämning: Kupolmutter syrafast
Teknisk förkortning: MHM A4
Material: Rostfritt stål A4
Yta: Betad
Norm: DIN 1587
Fabrikat: Bergson Sweden

  Kupolmutterns dimensioner
  M8M10M12M16M20M24
  Gängstigning 1,25 1,5 1,75 2 2,5 3
  Höjd h 15 18 22 28 34 42
  Nyckelvidd s 13 17 19 24 30 36
  Djup t min 10,65 12,65 15,65 20,58 25,58 30,5
 
kupolmutter MHM
Skissen med måtten på muttern förklaring till tabelväden
Bergson Sweden